Лещетарські Імпрези і Табори на Американській Землі від 1951 р.

Йдучи за традицією, котру започаткував лещетарський табір “Римська Башта” в Aufkirch, взимі 1945/6 року в Німеччині, де зродилася ідея “Бурлацької Ватаги”, Бурлаки організували лещетарські табори кожної зими. Окрім мандрівних таборів як Allgäu, Steinernes Meer, Reiter Alpe, були табори сталі як Alpeltal Hütte коло Berchtesgaden.

 

З переїздом більшості Бурлак за океан Ватага продовжувала цю традицію в Америці. Першою імпрезою, що Бурлаки організували по приїзді до Америки, був Бурлацький “Миколайко” в місцевості Нерровсбурґ, 22 грудня 1951. Однак тоді ще ніхто з Бурлак не мав лещетарського виряду і лещетарювання там не було.

 

Наступною імпрезою був “Миколайко” 3 січня 1953 в Allegany State Park, Salamanca, NY. Цю імпрезу зорганізовано спільними заходами разом з Карпатським Лещетарським Клюбом (КЛК), котрий зачав себе активізувати по приїзді членів до Америки. Це була товариська імпреза, однак вона відкрила можливості лещетарення на новому континенті. Наступного року відбувся перший табір для старшого пластунства на Marble Mtn. Wilmington, NY, коло Whiteface Mtn. Wilmington, NY в 1954 р. В тому часі Бурлаки зорганізували лещетарські змагання на Marble Mountain, що відбулися в рямцях тодішного “Українського Олімпійського Комітету”. Поміщуємо в іншому місці передрук з “Комети” про ці змагання.

 

Опісля Ватага організувала кожної зими лещетарський табір. Спершу на Marble Mountain аж до 1958 року. Стейтова адміністрація рішила замкнути цей осередок і тому в пізніших роках треба було організувати табори деінде. Спершу у Штаті Vermont, а опісля на Союзівці, користаючи з поблизьких лещетарських теренів на Ski Minne, котру опісля теж замкнули. Ґоґо зорганізував теж один лещетарський табір в Червінії в Італійських Альпах.

 

З часом Ватага почала організувати табори для пластового юнацтва, на котрих, окрім лещетарського вишколу під керівництвом професійних інструкторів, юнацтво мало змогу поглиблювати свої вмілості у пластуванні та в українознавстві. Знайдено догідне приміщення у мотелю Landmark Motor Inn, Glens Falls, NY, котрого власник пан John Naja дуже сприяв потребам нашого табору. Це приміщення стало осідком усіх таборів у пізніших роках від 1976 р. Там щороку в часі від 25 до 31 грудня, коли шкільна молодь мала вільний час від науки, бурлацький табір занимав майже цілий мотель. Лещетарські зайняття відбувалися спершу на West Mountain, а опісля на Gore Mountain.

 

Організаторами цих таборів що року були Юрій Данилів — Дені, Володимир Гнатківський – Дзюньо і Юрій Ференцевич – Цюха. Орест Слупчинський – Ґоґо — проєктував та виконував таборові відзнаки, почтівки для юнацтва, щоб їх посилати домів, та пропам’ятні сорочки для всіх учасників з відповідними ґрафічними візерунками.

 

Команда і булава таборів — це були члени 1-го Куреня Ватаги Бурлаків і тільки часами теж були пластуни з інших куренів. Багато інших членів Ватаги відвідували ці табори та давали гутірки для таборового юнацтва, чи помагали у переведенні програми.